A makraméról röviden

A makramé egy ősi, csomózáson alapuló kézműves technika, amely az évszázadok során számos kultúrában megjelent, és mára a modern dizájn és lakberendezés egyik kedvelt eleme lett. Ezzel a blogbejegyzéssel szeretnélek kicsit bevezetni a makramé különleges világába!

A makramé régen

A makramé szó arab eredetű, a "migramah" szóból származik, amely csomót jelent. A technika feltehetőleg a 13. században alakult ki az arab világban, és fokozatosan jutott el Európába, ahol a kereskedők, a tengerészek és a háziasszonyok mindennapi életének szerves részévé vált.

Középkori makramé díszítés a terítő szélén

Középkori makramé díszítés a terítő szélén

Az angolok és a spanyolok a 17. és 18. században előszeretettel alkalmazták a csomókat fűzőszerű ruhadarabok, falvédők és egyéb kiegészítők készítésére. Ezt követően a 19. század viktoriánus társadalma számára a csomózás már egy elegáns és kifinomult technikának számított, amit az otthonok díszítésére, valamint ruházat és egyéb kiegészítők készítésére is előszeretettel alkalmaztak. A makramé szép, ám bonyolult csomózási mintái és textúrája jól illeszkedtek a korabeli stílushoz, így egyre több háztartásban vált népszerűvé.

A 20. század közepén a makramé ismét szárnyra kapott, amikor a hippimozgalom népszerűsítette az egyedi, kézzel készült, boho-stílusú kiegészítőket és lakberendezési tárgyakat. A csomózást ekkor már nem csak díszítő célokra, hanem praktikus eszközök készítésére, például táskák, ékszerek és függőágyak előállítására is használták. Szerintem mindenki tud mondani legalább egy személyt a családjában, aki a 70-es, 80-as években készített valamilyen makramét otthon. Az én szüleim is készítettek több virágtartót, amik még a mai napig megvannak!

Makramé virágtartók, ruhák és egyéb dekorációk a hippikorszakban

Makramé dekorációk, virágtartók és ruhák a hippikorszakban

A makramé napjainkban

A makramé manapság ismét reneszánszát éli. Az olyan, népszerű lakberendezési trendekhez, mint a boho-chic és a vintage stílus, jól illeszkednek a kézzel készült makramé dekorációk, mint pl.: fali dekorációk, függönyök, virágtartók és asztaldíszek.

Ugyanakkor a makramé ma sem csak a lakberendezésben használatos, hanem a divat világában is. Rengeteg makramé technikával készített táskát, ruhát, ékszert, övet, sőt még cipőt is látni a kifutókon. Ezek számomra mindig jó visszacsatolások, hiszen ez alapján tudom, hogy ennek a technikának igenis meg van a helye a 21. században is, arról nem is beszélve, hogy a divattervezők által használt különleges anyagok és színek nagyon inspirálóak számomra!

Makramé ruhák és makramé táska a divat kifutókon

Makramé a kifutókon: Fruché - Simone Rocha - Alberta Ferretti

Megkockáztatom tehát, hogy a makramé egy jó ideig nem megy ki a divatból, sőt, a jövőben is helyet fog kapni a modern művészetek és a fenntartható dizájn világában. Szerencsére egyre többen keresik a tömeggyártott, kínai tucattermékek helyett a minőségi, kézzel készített, fenntartható, természetes alapanyagú egyedi dekorációkat és kiegészítőket.

Mit szeretek én a makraméban?

Erről mindenképp fogok majd a jövőben egy hosszabb bejegyzést is írni, viszont röviden azt szoktam mondani, hogy azt szeretem benne, hogy nem kell hozzá semmilyen extra eszköz vagy gép + az alap csomók ismeretével végtelen számú egyedi mintát tudok elkészíteni, különösebb leírások/útmutatók nélkül, szóval bátran szárnyalhat a fantáziám!

Óriás, natúr színű, bohém makramé mandala a kezemben

Egyedi óriás makramé mandala - FABO handmade

Összefoglalva: a makramé egy olyan időtálló technika, amely évszázadok óta inspirálja az embereket, és ma is újra virágzik, miközben ötvözi a hagyományos kézművességet a modern, kreatív megoldásokkal és anyagokkal.

És ki tudja, mit hoz a jövő? Milyen egyéb területen tudjuk majd alkalmazni a makramé csomókat? Én kíváncsian várom, remélem, te is!

Previous
Previous

Makramét minden helyiségbe!